SEM چیستReviewed by ali khazraei on Feb 1Rating: 5.0SEM چیستSEM چیست توضیحات کامل در مورد SEM

SEM چیست و چه تفاوتی با SEO دارد؟

در ادامه ارائه مقالات سئو قصد داریم نگاهی به مفهوم SEM بیاندازیم. در طول سالیان سال فعالیت در زمینه بهینه‎سازی وب‎سایت هر مرتبه پاسخ متفاوتی در سوال SEM چیست دریافت کرده‎ام. چه نقش شما در سطح اینترنت بازاریاب یا سئوکار یا حتی وب‎مستر باشد جواب به این سوال تاثیر فراوانی در موفقیت شما ایفا خواهد کرد.

بررسی مفهوم SEM و SEO

بسیاری از افراد فعال در اینترنت به خوبی این دو مفهوم را نشناخته‎اند ولی SEM به معنای Search Engine Marketing و SEO به معنای Search engine optimization است، دو مفهومی که تفاوت فراوانی با هم دارند.

مفهوم SEO

SEM عبارتی با مفاهیم بسیار وسیع است. در حقیقت کلیه فعالیت‎هایی که در رابطه با استفاده از فناوری موتورهای جستجو به منظور بالا بردن میزان بازدید یک وب‎سایت، جذابیت و درآمد آن صورت می‎گیرد قسمتی از SEM به شمار رفته و همان‎طور که می‎توانید حدس بزنید SEM را نیز شامل می‎شود.

با این وجود قسمت‎هایی از SEM به طور کامل از SEO جدا بوده و در ادامه به بررسی تفاوت‎های آن‎ها می‎پردازیم.

وب‎دایرکتوری

بسیاری از افراد به دایرکتوری‎های بزرگ و معروف هزینه‎ای پرداخت می‎کنند تا سایت خود را به بازدیدکنندگان معرفی و در نتیجه جستجو نمایش دهند، راه‎حلی که به مراتب از مهیا‎سازی مناسب برای حضور در صفحه اول موتورهای جستجو راحت‎تر است. برخی از این این دایرکتوری‎ها فقط با پرداخت هزینه و برخی دیگر به رایگان این کار را انجام می‎دهند ولی در هر صورت این استراتژی قسمتی از SEM است.

تبلیغات به شیوه سنتی

بخش دیگری از فعالیت‎های صورت گرفته در زمینه SEM قراردادن تبلیغات پولی برای نشان دادن وب‎سایت شما براساس کلمه کلیدی انتخاب شده در نتایج جستجوی گوگل است. در نتیجه تبلیغات با تعداد بازدیدکنندگان وب‎سایت شما در ارتباط نیست.

تبلیغات کلیکی (PPC)

در این روش به ازای تعداد کلیک بر تبلیغ هزینه پرداخت خواهید کرد. این روش هزینه بالایی در پی دارد و معروف‎ترین سایت در این خصوص گوگل است. به دنبال تبلیغات PPC شما مقدار هزینه مورد نظر خود را برای تبلیغ و کلمه کلیدی را معین و به ازای بازدیدکنندگان سایت خود از این راه مقداری پول از حساب شما کم می‎شود.

مزیت‎های SEM

اگر بخواهیم SEO را با SEM مقایسه کنیم بایستی به سرعت بالای نتیجه‎گیری SEM اشاره کنیم که به دنبال هزینه سریعا وب‎سایت شما پیشرفت و بازدیدکنندگان زیادی در بازه زمانی اندکی خواهید داشت اما نام SEO (سئو) با صبر و زمان بیشتر برای موفقیت گره خورده است.

نکات منفی SEM

درست شنیدید، نکات منفی! اگر با دقت نگاه کنید شما به دنبال اتخاذ استراتژی‎های SEM هزینه و زمان زیادی را صرف جلب بازدیدکننده برای وب‎سایت خود می‎کنید. اما آن‎ها در وب‎سایت شما با چه چیزی روبرو می‎شوند؟ آیا دسترسی به مطالب سایت شما سریع و آسان است؟ آیا چیزی که تبلیغ کرده‎اید در وب‎سایت شما ورود دارد؟ جلب رضایت بازدیدکنندگان در SEM بایستی در کسری از ثانیه صورت گیرد و اگر این کار انجام نشود بازدیدکنندگان سریعا وب‎سایت شما را ترک و به مقصد دیگری می‎روند.

اگر تمرکز بر SEM دارید بایستی وب‎سایت شما از نظر محتوا، زیبایی و شیوه ارائه آن به بازدیدکنندگان آمادگی بالایی داشته باشد وگرنه سریعا فراموش و در ذهن بازدیدکنندگان مهر تاییدی بر یک سایت نامناسب خواهد خورد.

ابتدا توجه به SEO و سپس SEM

این دو عبارت با هم ترکیب قوی خواهند ساخت و بدون سئو هیچ استراتژی SEM با موفقیت همراه نخواهد بود. چون سئو به معنای مهیا کردن یک سایت برای هم بازدیدکنندگان و هم موتورهای جستجو است شاید اقدامی کافی برای یک سایت محسوب شود اما اگر توان مالی دارید یقینا SEM را نیز در نظر بگیرید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *